Zdravotnické zařízení pro fyzioterapii dětí a dospělých v Liberci. Poradna pro vývoj a rehabilitaci dětí.

Neobávejte se rehabilitace pro své miminko

Studnice zdravi_rehabilitace (5)
Poslední 3 roky jsem zpět v intenzivní fyzioterapii dětí do jednoho roku. Dětské rehabilitaci se věnuji již 17 let. Začala jsem Vojtovou metodou, postupně přidávala další metody, které můj přistup zjemňovaly a docela radikálně měnily pohled na komplexní přístup.
Kdo jednou začne pracovat s Kraniosakrální terapií, ten se vždy nejdříve se systémem svého klienta seznámí a pak se ho ptá, co potřebuje a jak ho může podpořit. Hipoterapie mi ukázala, že rehabilitace může být akceptována dítětem s radostí a zájmem. Při absolvování kurzu Metodiky E. Kiedroňové jsem pochopila, že správná manipulace s dítětem je zásadní, protože se odehrává v průběhu celého dne a má přímý vliv na kvalitu psychomotorického vývoje.

Když rodiče vstupují do ordinace s předpisem pediatra na Vojtovu metodu, mají většinou strach. O metodě si přečetli na netu, viděli několik videí a to je celkem znepokojilo. Ještě se k tomu často přidá dobře myšlená ale negativní rada kamarádů.

Pokud je to možné, na první setkání máme vyhrazenou hodinu. Rodiče miminko uloží do připravené péřové peřinky, kde se rozkouká a pomalu ho svlečou. Zatímco mi sdělují důležité informace, sleduji mimčo, jak se chová a reaguje. Poté dítěti dám prostor, aby mi ukázalo, co všechno umí v různých polohách. Většinou se obejdeme bez pláče. Když pláč přeci jen nastane, maminka si může své dítě kdykoliv pochovat a třeba i nakojit.
Pro mě je prvotním úkolem naučit rodiče s dítětem zacházet. Když budeme rovnou cvičit, tak špatnou celodenní manipulací, tedy nekorektním zvedáním, nošením a hraním se většina pozitivního efektu ze cvičení vytratí. Když jde například o asymetrické držení těla a hlavy, je důležité znát, jaké podmínky má dítě doma – jak a kde spí, z jaké strany se k němu většinou přichází, jak je nošeno a krmeno, atd. Když je dítě uplakané, nespí a špatně jí, je také důležité nejdříve upravit jeho režim. Povolené břicho, tzv. diastáza se může oslovit při každém přebalení hraním s nohama dítěte.
Často využívám Kraniosakrální terapii, kdy jemným dotykem mohu uvolnit svalové napětí nebo i blokády. Když je potřeba, s dítětem odcvičím Vojtu, ale rodiče to na první návštěvě neučím. Dostanou už dost informací, které potřebují strávit a použít. Většinou odchází v klidu a jsou mile překvapení, že jsem na dítě okamžitě “neskočila” a přitom říkala, co všechno je špatně.
Jak často a jak dlouhé budou další návštěvy, to rozhoduje aktuální stav dítěte. Pokud se jedná např. jen o lehkou asymetrii, nestabilitu poloh, povolené bříško, či neideální oporu o ruce v poloze na bříšku, tak často pozitivní změna je viditelná už na konci první terapie a to jen změnou zacházení s dítětem. Za poslední 2 roky si vedu statistiku a jen u třetiny dětí bylo potřeba zahájit intenzivní Vojtovku.
Pokud je podezření na poruchu CNS, nebo nějaký ortopedický či vývojový problém, cvičení se stává intenzivnější a rodiče jsou zacvičeni. Probíhá to v klidu a postupně. Rodičům vše vysvětlím, jak ke cvičení přistupovat, aby to fungovalo a zároveň to psychicky i fyzicky zvládli.
Takže se rehabilitace nebojte. Je fajn, že miminko může prohlédnout fyzioterapeut, který ví, na co se má koukat. Pediatr na to většinou nemá ve své ordinaci čas. Je důležité, aby se vaše dítko vyvíjelo co neideálněji během svého prvního roku. Bude z toho totiž čerpat celý život.
Věra Lantelme Dětská fyzioterapeutka www.studnicezdravi.cz