Zdravotnické zařízení pro fyzioterapii dětí a dospělých v Liberci. Poradna pro vývoj a rehabilitaci dětí.

Kdy je ideální čas se naučit nosit své miminko?

Studnice zdravi_rehabilitace (33)
Na to jednoduchá odpověď – ještě než se miminko narodí. V těhotenství jsou rodiče ochotni naslouchat radám a mají většinou i více času. Návod jak miminko správně nosit, zvedat a hrát si s ním bohužel nepřichází automaticky do našich rukou s jeho narozením. Naopak rodiče můžou mít strach s dítětem manipulovat, protože se jim zdá velmi malé a křehké. Hrne se na ně spousta dobře míněných rad od zdravotnického personálu, kamarádů, známých a samozřejmě i prarodičů.
Z mé dlouhodobé zkušenosti vím, že správně zacházet s miminkem by nemělo být podceňováno, protože to ovlivní pohybové schopnosti dítěte a držení jeho těla po celý zbytek života. Během prvního roku života dítě musí zpracovat ohromné množství informací a dovedností. Správnou manipulací mu to můžeme velmi usnadnit.
Hlášky a rady tipu – “hele, my se nic neučili, taky jsi vyrostl/a a přežil/a jsi”, jsou dost nepodložené. Ano, malé děti se jakémukoliv způsobu manipulace přizpůsobí, zvyknou si na to a jsou spokojené. Bohužel jejich pohybový systém zas tak šťastný není. Proč myslíte, že kolem nás je tolik dětí a dospělých s bolavými zády, skoliózou, šmajdavýma nohama a nebo i bolestí hlavy? Protože základní stavební kameny pohybového systému nebyly ideálně položeny a další nároky na růst a způsob života prostě již staví na nekvalitním základě. Pokud si dítě zafixuje během raného věku neideální pohybové vzory, určitými rehabilitačními technikami se dají napravit, ale stojí to fakt velké úsilí a hodně času.

V kurzu Spokojené miminko se rodiče učí zacházet s figurínkami, aby pak měli jistou náruč pro své miminko.

Takže jsem pro, aby se s miminky manipulovalo od narození v souladu s jeho psychomotorickém vývojem. Dá se to naučit předem na speciálním kurzu. Tam se rodiče dozví o správném vývoji dítěte, kdy má co umět a jak ho nejlépe podpořit. Rodič bude vědět a nemusí se nechat deptat “dobrými radami okolí” a určitě bude mít větší odolnost nesoutěžit s dalšími rodiči, které dítě co dělá dříve.
Kurzy mohou být skupinové pro více rodičů nebo individuální, nabídka je zde.
Věra Lantelme
Dětská fyzioterapeutka a instruktorka psychomotorického vývoje
www.studnicezdravi.cz